kolorowanki

Kolorowanki antystresowe – czy są dobre dla dzieci?

Odkąd kolorowanki antystresowe pojawiły się na rynku wydawniczym, cieszą się niemalejącą popularnością, głównie wśród osób dorosłych. Pomagają im na twórczą rozrywkę i chwilę oderwania od szarej rzeczywistości. Czy jednak także nasze pociechy mogą się nimi zajmować i jaki mogą mieć na nie wpływ?

 

Czym jest kolorowanka antystresowa?

Kolorowanki antystresowe to nic innego, jak książki wypełnione czarno-białymi konturami różnych obrazków. Różnią się one między sobą:

  • rozmiarami – wtedy mówimy o mini kolorowankach;
  • tematyką – ta jest niezwykle zróżnicowana;
  • formą – mogą to być zwykłe kolorowanki lub z perforacją, która umożliwia ich wyrwanie i wykorzystanie na przykład do ozdobienia ściany czy wykonania innej pracy plastycznej.

 

Jak działają kolorowanki antystresowe?

Te książeczki do kolorowania przede wszystkim pobudzają naszą wyobraźnię, ale nie tylko. Posiadają one również właściwości relaksacyjne. Stanowią świetną odskocznię od problemów i pomagają w oczyszczeniu umysłu. Dzięki temu można łatwiej się wyciszyć oraz znaleźć rozwiązanie trudnego problemu.

 

Kolorowanki antystresowe dla dzieci – uczą, bawią, rozwijają

Ten rodzaj kolorowanek dedykowany jest w zamyśle osobom dorosłym. Jednak tego rodzaju kolorowankami mogą też posługiwać się nasze pociechy. W ich przypadku korzyści z tej twórczej zabawy jest znacznie więcej. Kolorowanki antystresowe dla dzieci pomagają im w :

  • wyrażaniu trudnych emocji – wystarczy przyjrzeć się jakimi kolorami posługuje się dziecko w czasie malowania lub czy nie dorysowuje czegoś lub nie skreśla;
  • odkrywaniu własnych ukrytych talentów;
  • rozwijaniu pokładów wyobraźni;
  • kształtowaniu zainteresowań;
  • ćwiczeniu spostrzegawczości;
  • wyrabianiu zmysłu estetycznego.

Kolorowanki antystresowe w przypadku dzieci stanowią też doskonały trening dokładności oraz uczą je cierpliwości. Są także pomocne w ćwiczeniach sprawności manualnej. Można je również wykorzystać do nauki rozpoznawania kolorów.

 

Słowem podsumowania

Kolorowanki antystresowe możemy bez obaw zaproponować również naszym pociechom. One także mogą się przy nich wyciszyć, ale i za ich pośrednictwem wyrazić też inne towarzyszące im emocje.